Oralna higijena je veoma važan deo naše svakodnevice, iako se mora reći da je često i zanemarivan. Zdravlje naših usta i zuba ima izuzetno značajno mesto u očuvanju zdravlja, bilo da je reč o načinu ishrane, izgledu zuba ili vrlo skupim računima kojima plaćamo njihovo eventualno zanemarivanje. Međutim, šta je zaista važno u održavanju oralne higijene, a šta su zablude koje nemaju puno veze sa stvarnim potrebama?
Za početak možemo pomenuti “korisnost” čišćenja zubnim koncem, za koje je u jednom istraživanju koje je objavljeno pre dve nedelje zaključeno da ne doprinosi naročito dentalnoj higijeni, ako uopšte i ima koristi od ovakvog načina čišćenja zuba. Iako su stručnjaci u drugom istraživanju iz 2011. godine došli do zaključka da kombinovanje pranja zuba četkicom i koncem smanjuje rizik za nastanak gingivitisa (zapaljenja desni), ipak nisu pronašli dokaze koji bi govorili u prilog nekadašnje tvrdnje stomatologa da čišćenje zubnim koncem smanjuje rizik od nastanka karijesa.
Još jedna zabluda: naime, snimanje zuba rentgenom jedanput godišnje uopšte nije potrebno za odrasle ljude bez očiglednih zdravstvenih problema sa zubima, iako ga stomatolozi često preporučuju, navodi se u još jednom nedavno objavljenom istraživanju. S druge strane, dobro staro čišćenje zuba četkicom je vrlo efikasno, ali samo ako se sprovodi pomoću zubne paste koja sadrži fluor, iako i u vezi sa ovim sastojkom paste postoje oprečna mišljenja o njegovoj štetnosti, pogotovo pasta sadrži fluor u većim koncentracijama. Međutim, redovno pranje zuba četkicom pruža efikasnu zaštitu od stvaranja zubnog kamenca, karijesa i upale desni. Takođe, bolji efekat će se postići primenom električnih četkica koje pružaju veći stepen zaštite od stvaranja zubnog plaka i gingivitisa, navode istraživanja. Za razliku od njih, za upotrebu često reklamiranih interdentalnih četkica koje lako ulaze u prostor između zuba ne postoje naučni dokazi da su bolje od običnih četkica za zube. A šta je sa učestalošću pranja zuba? Iako se istraživanjima nije moglo doći do konačnih zaključaka i preporuka, na osnovu dobijenih rezultata se može smatrati da pranje zuba dva puta na dan u najvećem broju slučajva u potpunosti zadovoljava objektivne potrebe oralne higijene.
Osim redovnog "kućnog" čišćenja, mnogi ljudi odlaze bar dva puta godišnje I na čišćenje zuba kod zubara. Iako će mnogi i to preporučiti, zapravo ne postoji ni jedan čvrsti dokaz o koristima ili nedostacima takvog čišćenja. I zaista, koliko često treba uopšte odlaziti na pregled kod stomatologa? Veliko istraživanje u kom je učestvovalo više od 36.000 dece je pokazalo da kod deteta sa zdravim zubima uopšte ne postoje dodatne koristi od odlaska na pregled više od jednom godišnje. I ne treba zaboraviti ni podatak da je iskustvo pokazalo da redovne posete zubaru u mlađoem uzrastu često rezultiraju manjim brojem poseta u kasnijim godinama života.
Na kraju, može se zaključiti da pranje zuba dvaput dnevno električnom četkicom i pastom koja sadrži fluor smanjuje rizik od većine bolesti u vezi sa zubima, kao I da je ovaj način zaštite dugoročan. Naravno, to ne znači da ostali vidovi oralne higijene apsolutno nemaju nikakvog efekta ili ne pružaju određeni oblik zaštite zdravlja zuba i usne duplje, već samo da još uvek nema dovoljno dokaza i istraživanja koja bi te tvrdnje nedvosmisleno potkrepila, navodi se u istraživanju.
Preveo: Dejan B. Živanović, B.Sc., spec. kliničke nege
Izvor: http://www.nytimes.com
Pratite nas